A megfelelő ablak típusának kiválasztása komoly döntés, legyen szó meglévő lakásunk felújításáról vagy éppen egy vadonatúj ingatlan tervezéséről. Ilyen hosszú távú tervezésnél számos fontos kérdés merül fel, és nem érdemes sietni a döntéssel.
Egyik legfontosabb tényező, amivel foglalkoznunk kell, az az, hogy milyen ablak típusok közül választhatunk. A kínálat szinte túlságosan is sokrétű, mivel rengeteg szempont alapján különböztethetjük meg az ablakokat, ilyenek például:
- Az ablakprofil anyaga és színe
- Az ablak mérete
- Az üvegezés típusa
- Az ablak működtetési mechanizmusa
- A profilban lévő légkamrák száma
- Az ablakhoz választható kiegészítők
De végül is, mi teszi egyedivé az egyes ablak típusokat? Mi áll az árkülönbségek hátterében? Mennyire megbízhatóak az alacsony árú ablakok? Melyik típus bizonyul a legkedvezőbbnek hosszú távon?
Az ablak típusok megválasztása az ablakprofil anyagától függően három fő kategóriába sorolható manapság. Általánosságban három különböző anyag, illetve ezek kombinációja alapján állítják elő az ablakprofilokat:
- Fából készült ablakprofilok
- Alumíniumból készült ablakprofilok
- Műanyagból készült ablakprofilok
A fából készült ablakok előnyei:
Ezek az ablaktípusok régóta jelen vannak a piacon, fő előnyük pedig a fa természetes megjelenése, ami sokakat vonz design szempontból. A fa megújuló nyersanyagnak számít, így környezetvédelmi okokból is választják néhány háztartásban a fa ablakokat.
Azonban van néhány hátrányuk is:
A fa ablakok előnyei gyakorlatilag itt érnek véget, ráadásul azonos paraméterek mellett még olcsóbbak is a műanyag ablakok. Bár a műanyag nyílászárók felszereltségtől és hőszigetelési megoldásoktól függően drágábbak lehetnek, hosszú távon mégis jobban járhatunk velük. A fa ablakok sokkal több gondoskodást és rendszeres karbantartást igényelnek ahhoz, hogy évtizedek múlva is jó állapotban legyenek, és ne kelljen komolyabb javításokra vagy akár teljes ablakcserére költenünk.
A nem megfelelő karbantartás vagy a rendszeres szellőztetés hiánya könnyen gombásodáshoz vezethet a fánál, ráadásul érzékenyebb az időjárási viszontagságokra, és az ablakfelület újrafestésével is számolni kell. Az új réteg felvitele előtt a régi festék eltávolítása és a felület csiszolása szükséges, ami időigényes feladat. Mindezek mellett hosszú távon környezetbarát szempontból sem igazán fenntarthatóak, mivel az idő múlásával a faablakok megvethetnek, ami csökkenti a hőszigetelő képességüket. Ez pedig nem csak a fűtési költségeket emeli, hanem az energiaveszteséget is növeli, ami miatt egy fenntartható otthon kialakításában nem nyújtanak megfelelő megoldást.
Az alumíniumból készült ablakok előnyei:
Ezeknek az ablaktípusoknak a legnagyobb előnye a masszív kivitel és a hosszú élettartam, ami még a műanyag ablakokat is felülmúlja. Nagy teherbíró képességük révén kiváló megoldást nyújtanak nagyobb irodaházak, középületek és bevásárlóközpontok számára.
Azonban vannak hátrányaik is:
Az alumínium ablakok "steril" megjelenése és hőszigetelési teljesítményük elmarad a műanyag profilokétól. Emellett ezek az ablaktípusok a legdrágábbak közé tartoznak, ezért ritkábban alkalmazzák őket a háztartásokban. Ugyanakkor középületeknél a több százezer forintos árkülönbségek kevésbé jelentős mértékben számítanak.
Műanyag ablaktípusok előnyei:
Ez a választás jelenleg az egyik legkedveltebb opció, és az ár-érték arány szempontjából kiváló választásnak számít. Olcsóbbak az alumínium profiloknál és a hasonló paraméterekkel rendelkező fa ablakoknál, mégis hosszú élettartammal bírnak: megfelelő beépítés és minimális karbantartás mellett évtizedekig kiválóan működnek. Régebben a műanyag ablakok elérhetősége kevésbé volt széleskörű, így sokan a fa ablakok mellett döntöttek. Azonban a gyártási technológia fejlődése miatt ma már jóval kedvezőbb áron lehet hozzájutni ezekhez a típusokhoz.
Kiváló hőszigetelő teljesítményük révén környezettudatosabb választást jelentenek. Javítják az ingatlan energiahatékonyságát, segítenek az energetikai besorolásban, és csökkentik a CO2 kibocsátást a kevesebb fűtés miatt. Emellett a fűtésszámlák is csökkennek. A REHAU műanyag ablakprofilok például jelentősen csökkenthetik a hőveszteséget, ami havi szinten akár 20-25%-os megtakarítást eredményezhet a fűtésszámlán. Ez is mutatja, hogy bár a műanyag ablakok kezdeti költsége magasabb lehet, hosszú távon könnyen megtérülhetnek.
A fehér alapszín mellett számos egyéb szín közül választhatunk, és a színes műanyag ablakok felára már nem olyan magas, mint régen. A REHAU kínálatában több mint 50 szín közül lehet választani, hogy az ablakok megjelenését az egyéni ízlés szerint alakíthassuk. Emellett a fa hatású fóliáknak köszönhetően a műanyag ablakok megőrzik a fa ablakok természetes megjelenését, miközben továbbra is élvezhetjük a kevés karbantartást igénylő műanyag ablakok előnyeit.
Hátrányok:
Több kiegészítő hőszigetelés és extra tartozék alkalmazásával a műanyag ablakok ára felülmúlhatja a fa ablakokét. Azonban ez csupán a kezdeti költségeknél jelent hátrányt. A műanyag ablakok hosszú élettartamának köszönhetően hosszú távon könnyebb elkerülni az esetleges javítások vagy akár az ablakcseréből adódó költségeket. A kiváló hőszigetelési képesség miatt a pluszköltség a hőszigetelésre hosszú távon megtérül a kevesebb fűtési költség miatt.
A modern műanyag ablakok hatékonyabb záródása miatt a kiváló hőszigetelés hátrányt is jelenthet, ha nem gondoskodunk megfelelő szellőztetésről. Ha nem biztosítjuk a megfelelő légcserét, nőhet a pára és a penész kialakulásának kockázata a lakásban. Ez hosszú távon akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. Szerencsére a REHAU műanyag profilok beépített szellőzővel rendelkeznek, így könnyen biztosítható a megfelelő légáramlás minden lakóhelyiségben.
Ablakfajták méret szerint
Az ablakokat szokványos és egyedi méretek alapján különböztethetjük meg.
Szokványos méretű ablakok A standard méretű ablakok előnye, hogy tervezés nélkül könnyebben és gyorsabban hozzá lehet férni hozzájuk, és ha szükséges lenne később, az ablakcserét könnyebben lehet végrehajtani. Ezért is fontos ismerni a legelterjedtebb ablakméreteket.
Egyedi méretű ablakok Az egyedi méretű ablakok egyértelmű előnye, hogy saját igényeinknek megfelelően tervezhetjük meg a nyílászáró pontos méretét. Ehhez azonban szükségesek a megfelelő mérések az ablak beépítése előtt.
Az elmúlt években nagyobb lett az érdeklődés az ilyen típusú ablakok iránt, mivel korábban sokkal magasabb költséggel járt az egyedi ablakméretek tervezése. A gyártási technológia fejlődésével azonban ez mára elérhetővé vált a többi háztartás számára is: a REHAU ablakok rendelhetők egyedi méretekben is.
Ablakfajták üvegezés szerint
Az ablakok üvegezése közvetlenül kapcsolódik hőszigetelési teljesítményükhöz: a hagyományos 1 rétegű üvegezésen túl választhatunk 2 és 3 rétegű ablaküveget is. A hőveszteség csökkentésében nem csak az üvegrétegek száma, hanem az azok között lévő nemesgáz is fontos szerepet játszik.
2 rétegű ablakfajták Ezek olcsóbbak, mint a 3 rétegű ablakok. Inkább régebbi ingatlanokban vagy panel lakásoknál javasolt választás, ahol a falak nem bírnák el a 3 rétegű ablak súlyát. Már a 2 rétegű hőszigetelő üvegezés is érezhető hatással van a lakás belső hőmérsékletére.
3 rétegű ablakfajták FONTOS: 2021-től újonnan épített ingatlanoknál csak ezt az üvegezés típust lehet alkalmazni az új energetikai követelmények miatt! Költségesebb a nagyobb anyagfelhasználás miatt, viszont hosszú távon megtérülhet a kevesebb fűtésköltségen keresztül.
A REHAU 3 rétegű üvegezéssel felszerelt profiljai még a passzívház ablakok szigorú követelményeinek is megfelelnek a hőveszteség jelentős csökkentése miatt.
Műanyag ablak típusok légtér szám alapján
A légkamrák száma kulcsszerepet játszik a műanyag ablakprofilok hőszigetelő képességében: minél több van belőlük, annál hatékonyabban csökkentik az ingatlan hőveszteségét.
Ma már az 5-nél kevesebb légkamrával rendelkező ablakprofil típusok elavultnak számítanak. Ha valóban komoly költségcsökkentést szeretnénk elérni a fűtési és energiafelhasználási szempontból, érdemes legalább 5 légkamrás konstrukciót választani.
A kínálatunkban elérhetőek 5, 6 és 7 légkamrás műanyag ablakprofil fajták is, így lehetőségünk van a legmegfelelőbbre választani az igényeinknek megfelelően.
Műanyag ablakfajták az üzemeltetésük alapján is megkülönböztethetők:
Fix ablakok: Ezek nem nyitható üvegfelületek, a legegyszerűbb és legkedvezőbb árú megoldások közé tartoznak. Jellemzően akkor választják, ha már rendelkezésre áll olyan ablak a helyiségben, ami lehetővé teszi a szellőzést, és csupán további fény beengedésére van szükség.
Nyíló ablakok: Egyszárnyú nyitási lehetőséget kínálnak oldalra történő kinyitással, a nyitás irányát általában a kivitelezés előtt lehet meghatározni.
Bukó ablakok: Ezek az egyszárnyú ablakok a felső részüket lehet bukó állásba helyezni egy található kilinccsel. Fürdőszobában vagy egy bejárati ajtó fölött jó szellőzést biztosítanak.
Bukó-nyíló ablakok: Ezek a legnépszerűbb típusok, amelyeket oldalra lehet nyitni vagy bukó állásba helyezni. Ezek szerkezetileg a legstabilabbak.
Tokosztott bukó-nyíló ablakok: Hasonlóak az előző típushoz, de kétszárnyú ablakokról van szó, amelyeket egy függőleges tokosztás választ el.
Középen felnyíló bukó-nyíló ablakok: Ezek szintén kétszárnyú kivitelűek, ahol az egyik szárny nyíló, a másik pedig bukó-nyíló üzemmódban is használható.
A cikkünk alapján világossá válik, hogy számos módon megkülönböztethetők az egyes ablakfajták. Azonban ha hosszú távon stabil megoldást szeretne az otthonához, érdemes odafigyelni a minőségre: az ablakvásárlás legyen inkább befektetés. A műanyag nyílászárók sok előnnyel rendelkeznek, amiért manapság rendkívüli népszerűségnek örvendenek, és gyakran megtalálhatók az új építésű ingatlanokban.
Ha felkeltettük érdeklődését és árajánlatot szeretne kérni, megteheti ezt ingyenesen.